Menu Zamknij

5 Najlepszych praktyk w zapobieganiu wypadkom w miejscu pracy

Jeśli Twoim zadaniem jest niedopuszczenie do wypadków w miejscu pracy, to prawdopodobnie wiesz, jakie są prawdziwe koszty wypadków oraz chorób związanych z miejscem pracy. Na skalę ogólnokrajową wyniki są alarmujące. Najważniejsze statystyki podane przez brytyjski Główny Urząd ds. BHP, odnoszące się do wypadków w miejscu pracy w Wielkiej Brytanii (2016/17), to:

3 miliony pracowników ucierpiało z powodu chorób związanych z miejscem pracy
137 pracowników poniosło śmierć w miejscu pracy
Odnotowano ponad 600 tys. obrażeń zgodnie z Badaniem ludności aktywnej zawodowo
31 milionów dni roboczych utracono z powodu chorób związanych z miejscem pracy i wypadków w miejscu pracy
Prawie 15 mld funtów szacowanych kosztów powstało z powodu obrażeń i dolegliwości zdrowotnych odniesionych w obecnych warunkach pracy (2015/16)
Oczywiście niektóre wypadki są nieuniknione; niestety, nigdy nie będziemy w stanie całkowicie wyeliminować wypadków w miejscu pracy. Istnieją jednak środki profilaktyczne, które można wdrożyć w celu zminimalizowania liczby incydentów. Obniżenie liczby wypadków w Państwa firmie zwiększy z kolei zwrot z inwestycji w urządzenia bezpieczeństwa, a także zabezpieczy Państwa pracowników.

Jako innowator w dziedzinie rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo, firma Tensator określiła 5 najlepszych praktyk zapobiegających wypadkom w miejscu pracy:
1). NALEŻY ZIDENTYFIKOWAĆ LUKI W BEZPIECZEŃSTWIE W PAŃSTWA FIRMIE
Każda firma jest jedyna w swoim rodzaju, i jako taka musi sprostać swoim własnym, jedynym w swoim rodzaju wyzwaniom dotyczącym bezpieczeństwa. Należy na pewno spojrzeć wstecz w przypadku, gdy miały już miejsce wypadki w miejscu pracy. Należy uważnie przyjrzeć się tym incydentom, które miały miejsce w Państwa firmie w ostatnich latach. Czy niektóre z nich się powtarzają? Trzeba zwrócić uwagę na obrażenia często odnoszone przez pracowników i opracować strategię zapewniającą, że incydenty się nie powtórzą.

Należy przejść wokół swojego stanowiska pracy i zanotować potencjalne zagrożenia, poziom ryzyka jakie niosą i jakie środki można wdrożyć w celu uniknięcia lub zmniejszenia ryzyka wypadków w przyszłości. Należy określić harmonogram wdrożenia tych środków, oraz kiedy trzeba zrewidować ich przydatność dla danego zagrożenia.

2). WEZWIJ PROFESJONALISTĘ, KTÓRY POMOŻE ZIDENTYFIKOWAĆ PROBLEMY W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA
Niezależnie od tego, czy rozumieją Państwo przyczyny poprzednich wypadków, korzystne będzie zatrudnienie profesjonalisty, który przyjrzy się wdrożonym środkom bezpieczeństwa i wskaże potencjalne zagrożenia, które mogły umknąć Państwa uwagi. W Tensator wierzymy w podejście doradcze; możemy stworzyć szyte na miarę rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa dopasowane do potrzeb Państwa firmy.

3). ZAPOZNAJ SWOICH PRACOWNIKÓW Z NAJLEPSZYMI PRAKTYKAMI BHP
Najważniejszym elementem wdrażania strategii zapobiegającej wypadkom w miejscu pracy jest szkolenie pracowników. Upewnij się, że w pełni rozumieją zagrożenia, na które są narażeni i zapewnij spójność w stosowaniu najlepszych praktyk w celu uniknięcia wypadków. Zapewnij bieżące szkolenia, dzięki którym informacje będą aktualne i świeże w umysłach pracowników. Stosowanie oznakowania takiego, jak plakaty to doskonały sposób, aby zapewnić stałą obecność zasad BHP w miejscu pracy.

Przy zatrudnianiu nowych pracowników należy przeprowadzić właściwe szkolenia wstępne przedstawiające procedurę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli stwierdzą Państwo, że pracownik nie postępuje stosownie do obowiązujących przepisów bezpieczeństwa, można rozważyć podjęcie środków dyscyplinarnych.

4). WYRAŹNIE WSKAŻ ZAGROŻENIA W MIEJSCACH NIEBEZPIECZNYCH
Najlepszą taktyką zapobiegania wypadkom jest zapewnienie dokładnych informacji, które obszary stwarzają największe zagrożenie dla bezpieczeństwa. Produkty takie, jak barierki Tensabarrier można stosować w celu zwiększenia bezpieczeństwa i widoczności w obrębie miejsca pracy poprzez odgrodzenie miejsc niebezpiecznych. Barierki Tensabarrier pomagają zidentyfikować miejsca potencjalnie niebezpieczne zanim powstanie szkoda.

5). NIE IDŹ NA KOMPROMIS W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA, GDY CHODZI O CENĘ
Gdy budżet jest skromny, atrakcyjna może się wydawać oszczędność na cenie i wybór taniej strategii zapobiegania wypadkom w miejscu pracy, która oznacza zakup tanich urządzeń. Na krótką metę może to obniżyć koszty, jednak w dłuższej perspektywie prawdopodobnie będzie to oznaczać dodatkowe wydatki. Tanie produkty mają zwykle krótszy okres eksploatacji niż dobry sprzęt i będą wymagać wcześniejszej wymiany. Produkty Tensator są nie tylko sprawdzone w kwestii zapobiegania wypadkom w miejscu pracy, ale oferują również długi okres eksploatacji. Stosowanie naszych produktów zmniejszy liczbę wypadków, a tym samym zwiększy zwrot z inwestycji w bezpieczeństwo w Państwa firmie.

Więcej informacji na temat środków profilaktycznych, które można wdrożyć w celu zmniejszenia liczby wypadków w miejscu pracy, można uzyskać od naszych specjalistów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Nasze podejście doradcze wspieramy wieloletnim doświadczeniem w tej branży, dzięki czemu stworzymy zindywidualizowane rozwiązania zapobiegające wypadkom w miejscu pracy. Zapraszamy do kontaktu. Można również zapoznać się z naszą broszurą dotyczącą BHP, aby pobrać, prosimy kliknąć poniższy obrazek.