Menu Zamknij

Bezpieczeństwo w szkołach w nowym roku szkolnym. Jak wygradzać teren szkoły w dobie Covid-19.

szkoła w czasach pandemii

Niemal we wszystkich krajach Europy trwa burzliwa debata dotycząca powrotu dzieci do szkoły. Jak wszyscy pamiętamy, w Polsce rok szkolny 2019/2020 został dokończony w formie online by maksymalnie zahamować rozprzestrzenianie się choroby i uchronić nasze pociechy przed jej skutkami. Teraz jednak nauczyciele, dyrektorzy i pozostały personel szkoły będą musieli zmierzyć się z nową rzeczywistością i nauczać w sposób stacjonarny z zachowaniem obostrzeń dotyczących obecnej sytuacji na świecie. Jak dobrej jakości słupki z taśmami czy kasety ścienne i inne produkty do zarządzania kolejkami mogą pomóc dbać o zdrowie i życie uczniów oraz nauczycieli?

Wygradzanie części budynku

Jak niemal we wszystkich obecnie miejscach, gdzie gromadzi się większa ilość osób, również w szkołach pewne strefy trzeba będzie odgrodzić od innych. Część placówek może chcieć odseparować niektóre obiekty znajdujące się na zewnątrz. Inne z kolei mogą chcieć odseparować od siebie niektóre części obiektu, lub nawet wyłączyć je z użytku. Doskonale sprawdzą się tutaj mobilne słupki z taśmami, pozwalające szybko i skutecznie utworzyć potrzebne wygrodzenie. Pewne części budynków będą dostępne tylko dla pracowników. W organizacji kontroli dostępu oraz ruchu ludzi mogą sprawdzić się również kasety ścienne, które pozwalają na szybkie i łatwe odczepienie i ponowne zaczepienie taśmy, oraz zapewniają oszczędność miejsca dzięki montażowi naściennemu.

Odpowiednie oznakowanie przestrzeni

Bardzo ważną kwestią będzie odpowiednie oznakowanie i informacje dotyczące o zasadach poruszania się  w budynku szkolnym. Warto zastosować także tabliczki informacyjne montowane na słupkach odgradzających, mówiące o konieczności zachowania odległości do siebie czy o zasadach kontaktu (np. podawania ręki) z uczniami z innych klas. Będzie to z pewnością lepszy i bardziej skuteczny sposób egzekwowania obostrzeń niż użycie przypadkowych przedmiotów z nietrwale przyklejoną taśmą klejącą kartką.

Bezpieczeństwo rodziców to bezpieczeństwo dzieci

Rodzice odbierający swoje pociechy również powinni zachować wszelkie środki ostrożności, natomiast w praktyce może być z tym różnie. Zazwyczaj zatroskana mama czy tata będą próbowali jak najszybciej wejść do szkoły i przedzierać się przez tłum ludzi, by znaleźć swoją pociechę i szybko zabrać do domu. Takich sytuacji należy unikać. Systemy odgradzające teren sprawdzą się tutaj doskonale. Taśmy z tabliczkami informacyjnymi można stosować do wyznaczania miejsc, gdzie rodzic może czekać na swoją pociechę. Takie systemy stosowane są np. obecnie w wielu urzędach, gdzie ochrona wpuszcza i wypuszcza osoby stojące między taśmami w kolejce. Dzięki organizacji strefy dostępu rodziców w obiekcie, osoby odbierające uczniów będą ograniczony kontakt z uczniami i pracownikami szkoły. To w znaczący sposób zminimalizuje ryzyko zakażeniem Covid-19.

Najważniejsze są jasne i precyzyjne informacje

W dobie pandemii nie będziemy w stanie uniknąć kolejek – czy to do klas, czy choćby do łazienki. Dzięki wyznaczonym przez słupki i taśmy ścieżkom komunikacyjnym uczniowie mogą czekać w odpowiednich miejscach na swoją kolej. Tam właśnie najlepiej zainstalować możliwie najwięcej tabliczek informujących o konieczności zachowania odstępu, zasłaniania ust i nosa oraz innych ważnych komunikatach związanych z obostrzeniami, którzy trzeba przestrzegać.  Nasi podopieczni będą niejako zmuszeni do zapoznawania się z tymi informacjami, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji czy zakażeń wywołanych nieznajomością zasad panujących w obecnych realiach życia szkół.