Menu Zamknij

Czy zarządzanie kolejką może usprawnić pracę lotniska?

W czerwcu 2019 r. rząd przeznaczył 1 milion funtów na finansowanie programu FASS w celu przetestowania prototypowych środków bezpieczeństwa na lotniskach. Celem jest zwiększenie skuteczności kontroli, ale także doprowadzenie do „krótszych kolejek i szybszych, bardziej wydajnych czynności kontrolnych”. Decyzja o przeznaczeniu takich środków oznacza świadomość, że szybkość i wydajność oraz skuteczne zarządzanie kolejkami są kluczowymi wyznacznikami sukcesu portu lotniczego.

Na opracowanie nowych systemów bezpieczeństwa trzeba będzie poczekać, a liczba pasażerów ciągle rośnie. Na szczęście istnieją prostsze i tańsze sposoby poprawy wydajności na lotnisku, między innymi zarządzanie kolejkami. A dostępnych rozwiązań jest naprawdę zaskakująco dużo! Skrócenie czasu oczekiwania w kolejce to tylko jeden dobry przykład tego, jak można zwiększyć wydajność. Spójrz na poniższą listę, aby sprawdzić, czy udało Ci się rozwiązać wszystkie te problemy.

Dowiedz się więcej o rozwiązaniach Tensator dla sektora lotniczego z naszej broszury dla portów lotniczych.

Zgodność z przepisami bezpieczeństwa

Podróże lotnicze podlegają ściśle określonym przepisom. Zarówno w budynku terminalu, jak i poza nim zgodność z ASIAD jest głównym zagadnieniem podczas projektowania nowego budynku lub wprowadzania zmian. Na szczęście dostępne są rozwiązania zaprojektowane z myślą o zgodności, takie ramki informacyjne Tensator zgodne z ASIAD. System zapewnienia bezpieczeństwa i zabezpieczenia ścian Tensator Micam Protection (TMP) to kolejny sposób spełnienia wymagań prawnych zawartych w dokumencie ASIAD. Systemy TMP są odporne na ogień i wybuch, co
minimalizuje uszkodzenia i obrażenia spowodowane odłamkami i odpryskami w razie wypadku, takiego jak eksplozja. Ustawienie takich paneli ściennych wzdłuż obszarów kolejkowych i stref tranzytowych pomaga chronić pasażerów, dzięki czemu lotnisko staje się bezpieczniejsze.

Rozwiązania do zarządzania kolejkami pomagają skrócić czas oczekiwania

Nikt nie lubi stania w kolejce, a na lotnisku czekanie jest powszechnym doświadczeniem. Każdy kierownik terminalu czy kierownik operacyjny podejmuje ogromny wysiłek, aby złagodzić stres i frustrację w ruchliwych miejscach, takich jak hala bagażowa czy strefa kontroli.

Istnieją dwa naprawdę łatwe sposoby na skrócenie kolejek. Jednym z nich jest usprawnienie procesu przywoływania. Systemy przywoływania eliminują czas wahania co do tego, które stanowisko jest wolne i do którego podejść. To niesamowite, jak bardzo takie wahanie może spowolnić kolejkę: wykazano, że nasza technologia przywoływania eQ™ skraca czas oczekiwania nawet do 30%!

Innym sposobem na utrzymanie przepływu pasażerów jest przekazanie informacji na temat tego, co trzeba zrobić na końcu kolejki – które dokumenty mają być gotowe, co należy wyjąć z torby podręcznej do kontroli, itp. Wyzwaniem może okazać się przyciągnięcie uwagi oczekujących. „Żywe oznakowanie”, takie jak nasz Wirtualny Asystent , wzbudza zainteresowanie inaczej niż zwykłe ekrany cyfrowe i tradycyjne oznakowanie. Działanie Asystenta można dostosować do swoich potrzeb a informacje, które przekazuje można przetłumaczyć na inne języki.

Poprawa ruchu pasażerów na lotnisku

Rozwiązania pomagające znaleźć drogę (Wayfinding) to najnowsza innowacja, która „startuje” w portach lotniczych. To wyraźne znaki widoczne z daleka pomagające pasażerom zlokalizować początek kolejki, punkty serwisowe i tak dalej. Ułatwiają poruszanie się po nieznanym terenie bez konieczności szukania pomocy personelu lotniska.

Przeczytaj artykuł o tym, w jaki sposób oznakowanie może poprawić jakość obsługi klienta
Systemy barier bezpieczeństwa pomagają wprowadzać ład i przejrzystość w systemie kolejkowania. Gdy na lotnisku natężenie ruchu różni się w zależności od pory, doskonałym rozwiązaniem okaże się ShortCutQ – ręcznie otwierane bramki, które pozwalają zmienić układ kolejki; umożliwia to klientom szybsze przechodzenie poza godzinami szczytu, eliminując potencjalną frustrację.
Innym sposobem na poprawę przepływu pasażerów jest zaplanowanie i zoptymalizowanie układu kolejek przy wykorzystaniu porad specjalistów. W Tensator oferujemy doradztwo na zamówienie – jeśli masz pytania dotyczące tego, jak można poprawić pracę lotniska, skontaktuj się z nami.

Ograniczenie kosztów utrzymania

Ruchliwe lotnisko jest narażone na zniszczenia spowodowane, między innymi, ciągłymi uderzeniami przez wózki bagażowe. Ochrona obiektów przed takimi zdarzeniami jest jednym ze sposobów na zwiększenie żywotności urządzeń i wyposażenia.
Ochrona przed uderzeniami jest dobrą opcją dla obszarów narażonych na uszkodzenia, na przykład ciasnych zakrętów w korytarzu. Dostępnych jest wiele opcji, od ochrony regałów przez bariery ochronne i odbojnice słupowe po ochronę kolumn i ścian.
System Tensator Micam Protection (TMP) może obniżyć koszty konserwacji o imponujące 50%. Oszczędza pieniądze (a jednocześnie ułatwia życie pracownikom), ponieważ jest trwały, odporny na graffiti i odporny ingerencje osób trzecich.

Wsparcie dla sklepów

Przychody ze sprzedaży detalicznej na lotniskach i węzłach transportowych nie są sprawą drugoplanową. Biorąc pod uwagę obecność marek luksusowych, wizyta w strefie wolnocłowej może być sama w sobie niezapomnianym przeżyciem. A dla osób prowadzących takie sklepy generuje znaczny zysk. Według Boston Consulting Group globalne przychody z podróży (między innymi z zakupów bezcłowych) wzrosły trzykrotnie w ciągu ostatnich 15 lat, osiągając wartość 69 miliardów USD w 2017 roku.

Również sklepy na terenie portu lotniczego mogą skorzystać z zastosowania naszych rozwiązań, ponieważ jest to kolejne miejsce, w którym przepływ pasażerów na lotnisku jest niezwykle ważny. W często odwiedzanych sklepach może dochodzić do zatorów, jak również w miejscach, gdzie trzeba podjąć decyzję, na przykład, o rodzaju Technologia przywoływania eQ™ jest idealnym rozwiązaniem dla takich miejsc, ponieważ pozwala obsłużyć do 25% więcej klientów na godzinę (co potencjalnie może zwiększyć przychody nawet do 96%).

Jeżeli zaobserwujesz spadek dochodów w określonej kawiarni czy sklepie, sprawdź jaki jest czas oczekiwania i jak zorganizowana jest kolejka. Możesz także zwiększyć efektywność reklamy dzięki zastosowaniu naszych banerów lub oznakowania drogi do sklepu.