Menu Zamknij

Jak stworzyć rentowny system organizacji kolejki

Brytyjscy detaliści tracą ponad 1 mld funtów rocznie z powodu długich kolejek przy kasie według badań przeprowadzonych przez operatora komórkowego EE. Metodą pozwalającą na zmniejszenie kolejek, a tym samym zwiększenie przychodów, jest wdrożenie rentownego systemu organizacji kolejki.

Stan klientów oczekujących w kolejce jest jedyny w swoim rodzaju, ponieważ są chłonnymi odbiorcami przekazu reklamowego. To „uwięzienie” może mieć bardzo negatywny wpływ na kupujących. Jeśli jednak zostanie prawidłowo zorganizowana, kolejka daje usługodawcy możliwość zwiększenia przychodów ze sprzedaży i obniżenia kosztów. Efektem ubocznym rentowego systemu organizacji kolejki jest skrócenie czasu oczekiwania i wyeliminowanie negatywnych wrażeń klientów.

Istnieją 3 główne korzyści dla detalisty stosującego rentowny system organizacji kolejki

1). ZADOWOLENIE KLIENTA
Wrażenia z kolejki odgrywają szczególną rolę w tworzeniu poziomu zadowolenia klienta, ponieważ to ostatni punkt, w którym detalista ma kontakt z klientem. Kluczowym elementem w kształtowaniu pozytywnych wrażeń konsumenta z kolejki jest stworzenie systemu, który jest sprawiedliwy, szybki, prosty i relaksujący. Klienci są zadowoleni, gdy coś zajmie ich uwagę i gdy widzą oznaki nadziei, że ich cierpliwość się opłaci. Jedna kolejka będzie lepiej postrzegana przez klientów, ponieważ daje wrażenie, że przesuwa się szybciej, nawet jeśli tak nie jest. Według Popular Mechanics, bez oznakowania wyświetlającego czas oczekiwania ludzie mogą zawyżyć go o 23%.

Systemy przywoływania i InQ-TV od Tensator spełniają podwójną rolę, wyświetlają czas oczekiwania w kolejce i oferują rozrywkę odwracając uwagę i zapewniając dalsze możliwości promocyjne.

2). REDUKCJA KOSZTÓW
Skuteczny system organizacji kolejki może przyspieszyć przepływ klientów nawet do 25% w zależności od liczby stanowisk obsługi oraz układu sklepu. Ten wzrost wydajności systemu pozwala skierować pracowników do innych zadań albo skrócić czas oczekiwania klientów.

Elektroniczny system przywoływania jednej kolejki (ECF) od Tensator® obsługuje klientów w kolejności, w jakiej stoją kolejce; zwiększa skuteczność i pomaga kierować oczekujących klientów do stanowisk obsługi. Badania wykazały, że skuteczność obsługi kolejki wykazuje tendencję do zwalniania, gdy dostępnych jest więcej niż cztery lub pięć stanowisk obsługi. Dzieje się tak dlatego, że klient na czele kolejki jest niezdecydowany, które stanowisko obsługi będzie wolne jako następne. System ECF to świetny dodatek do każdego rentownego systemu organizacji kolejki, ponieważ przyspiesza kolejkę i tym samym obniża koszty.

Kolejną korzyścią oferowaną przez system ECF jest zapobieganie kradzieży pracowniczych typu „sweethearting”. Polega ona na tym, że pracownik wybiera klienta typu „sweetheart”, zazwyczaj jest to przyjaciel, członek rodziny lub kolega, i nie przeprowadza transakcji w pełni. System ECF zapobiega takim działaniom, ponieważ nie pozwala pracownikowi wybrać swojego klienta, gdyż stoi on w jednej kolejce. W 2015 kradzieże pracownicze stanowiły 43% utraconych dochodów dla detalistów, wynosząc prawie 18 mld dolarów.

3). GENEROWANIE WPŁYWÓW ZE SPRZEDAŻY
Skuteczne systemy organizacji kolejki mogą spowodować dramatyczny wzrost sprzedaży dla detalisty. Można to osiągnąć na dwa różne sposoby:

Ograniczenie liczby osób rezygnujących z kolejki

Co zaskakujące, wydaje się, że wielu detalistów nie sprawdza liczby osób rezygnujących z kolejki, jednak koszty utraty przychodów mogą być ogromne. Frustracja i czas oczekiwania to główne przyczyny rezygnowania z „ogonka”, które można zmniejszyć dzięki systemowi organizacji kolejki.

Sprzedaż impulsywna

Kolejka, nie kasa, to najlepsze miejsce do zakupów impulsywnych w punkcie sprzedaży detalicznej, ponieważ ma tam miejsce nieodłączny w kolejce naturalny czas oddziaływania. Wzrost sprzedaży, który może wygenerować dobrze wykonany program sprzedaży w kolejce, jest niesamowity.

System sprzedaży produktów w kolejce zmienia ją w miejsce generowania przychodów i pomaga zwiększyć sprzedaż impulsywną. Umożliwienie kolejkowiczom przeglądania artykułów w kolejce to doskonały sposób odwrócenia uwagi pomagający zredukować postrzegany czas oczekiwania. Detaliści, tacy jak WH Smith w Wielkiej Brytanii oraz Staples w USA zgłaszają wzrost sprzedaży na poziomie od 400% do 1000% dla artykułów sprzedawanych w kolejce.

InQ-TV, elektroniczny system przywoływania oraz system sprzedaży produktów w kolejce to tylko trzy przykłady potencjalnych elementów, które można zastosować w celu stworzenia rentownego systemu organizacji kolejki. W Tensator® rozumiemy, że każdy sklep jest inny, dlatego oferujemy podejście doradcze i pomagamy określić, które rozwiązania będą najlepsze dla Państwa sklepu. Aby uzyskać więcej informacji o naszych rentownych systemach organizacji kolejki prosimy o zapoznanie się z naszym przewodnikiem, aby pobrać, prosimy kliknąć obrazek poniżej.