Menu Zamknij

BHP w pracy – jak zadbać o bezpieczeństwo i zdobyć dofinansowanie z ZUS na jego poprawę.

Towary i usługi wysokiej jakości to obecnie podstawa funkcjonowania każdej dobrej firmy, natomiast nie jest to jedyny wyznacznik. Od dłuższego czasu przedsiębiorstwa, które cieszą się dobrą opinią zarówno wśród klientów, jak i własnych pracowników, stawiają na bezpieczeństwo zatrudnionych osób, dzięki czemu znane są nie tylko jako firmy nowoczesne ale i przyjazne personelowi.

Nie ma dwóch takich samych miejsc pracy

Jeszcze nie ta dawno kwestie związane z bezpieczeństwem pracowników były miejscami istną wolną amerykanką. Obszary, do których np. robotnicy nie powinni mieć dostępu, były często niewygrodzone w jakikolwiek sposób, co narażało ich na poważne niebezpieczeństwo. Dziś oczywistym jest, że rozwiązania z zakresu BHP muszą spełniać kilka podstawowych kryteriów. Po pierwsze, muszą być to dedykowane systemy BHP, a nie przypadkowo wykorzystane materiały. Po drugie, muszą być dostosowane do danego miejsca pracy, tj. w zakładach gdzie miejscami mamy do czynienia z ograniczoną widocznością lub zaciemnieniem terenu, taśmy ostrzegawcze muszą być bardzo wyraźnie widoczne i trwałe, by nie dało się ich przypadkowo odczepić lub zerwać.

Podstawą jest solidne wykonanie

Nadmierna oszczędność na rozwiązaniach BHP może kosztować nas dużo więcej niż same rozwiązania. Jako przykład można podać obszary poruszania się dźwigu czy obszar pod ładunkiem zawieszonym na wysokości. Bezwzględnie zabrania się robotnikom wchodzenia pod takie ładunki i w takie obszary, gdyż bardzo często kończy się to groźnymi urazami a nawet śmiercią. Wyposażenie odgradzające niskiej jakości może szybko ulec zniszczeniu i przestać spełniać rolę ostrzegawczą, narażając tym samym zdrowie i życie osób zatrudnionych np. w fabryce.  Wygrodzenia z długimi taśmami są czasami wybierane w nadziei na oszczędność, jednak takie zastosowania możliwe są tylko przy obniżeniu jakości takiego produktu. Zbyt „oszczędna” taśma szybciej się zużyje, a jej właściwości użytkowe mogą być wysoce niezadowalające.

Pomóżmy pokonać pandemię

W dobie szalejącego po całym świecie wirusa Covid-19 zasady dotyczące bezpieczeństwa zostały zaostrzone do granic możliwości. Świetnym rozwiązaniem w przypadku np. imprez masowych bądź wizytacji w zakładach pracy są słupki lub kasety ścienne z taśmami w wyraźnych barwach ostrzegawczych.  Pewność i trwałość wykonania takich rozwiązań, niezbędna w przypadku zarządzania tłumem, zapewnia chociażby zastosowanie materiałów wykorzystywanych w rozwiązaniach dla wojska. Niezbędny jest tu także system spowalniania odczepianej taśmy, aby nie spowodować urazu przybyłych osób. Należy pamiętać, że takie rozwiązania pomogą chronić nie tylko gości czy publiczność, ale także pracowników recepcji, kas czy ochrony. To właśnie ci pracownicy narażeni są najbardziej, a przecież od nich zależy udany przebieg danego przedsięwzięcia.

Kasety ścienne doskonale pomogą wygrodzić strefy zastrzeżone a tabliczki informacyjne przypominać będą o konieczności zachowania odstępu, dezynfekcji rąk czy stosowania maseczek ochronnych lub gumowych rękawiczek. Pamiętajmy, że im szybciej organizatorzy imprez i innych eventów masowych zastosują wszelkie możliwe środki ostrożności, tym szybciej wrócimy do czasów, w których nie musieliśmy bać się stać zbyt blisko siebie.

Dopłać a nie opłać, czyli jak uzyskać dofinansowanie na rozwiązania BHP

Systemy i rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy, a zwłaszcza te najwyższej jakości, są nieraz kosztowne i wymagają sporych środków. Nie musimy jednak ponosić wszystkich kosztów samodzielnie. Jeszcze przez kilka tygodni Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o dofinansowanie działań skierowanych na utrzymanie zdolności do pracy. Wnioski składać można do 31 sierpnia 2020 roku.

Program ma charakter konkursu, a dofinansowanie otrzymają projekty skierowane na poprawę warunków BHP i zmniejszenie ryzyka wypadków w czasie pracy. Obszary, w jakich przyznawana będzie pomoc finansowa obejmują maszyny, instalacje, ale także oświetlenie, oczyszczanie powietrza, ochronę przed obciążeniami ciała czy przed czynnikami chemicznymi.

Jak złożyć wniosek?

  1. Wniosek składamy poprzez komputerowo wypełniony formularz 2020.01.01 dostępny na stronie ZUS pod tym adresem. Należy wypełnić wszystkie wymagane pola, a kwoty dotyczące projektu muszą być kwotami brutto.
  2. Wniosek wypełniany w formie internetowej będzie opisany jako „Wersja Robocza” do momentu wypełnienia wszystkich pól obowiązkowych. Po ich wypełnieniu, otrzyma on liczbę kontrolną.
  3. Poprawnie wypełniony wniosek wysyłany w formie elektronicznej poprzez witrynę www.prewencja.zus.pl, wraz z wszelkimi załącznikami, które można załączyć jednocześnie, bądź zbiorczo, na przykład w formacie „ZIP”.
  4. Po wysłaniu wniosku zalecamy pobranie potwierdzenia złożenia wniosku, aby upewnić się, że nasze dokumenty dotarły do adresata
  5. W razie wątpliwości, ZUS udziela informacji pod adresem konkurs@zus.pl.